top of page

Madrugada​

Zespół, o dźwięcznej nazwie MADRUGADA (hiszp. „poranek”) tworzą artyści od lat zafascynowani muzyką hiszpańskiej Andaluzji. Zainspirowani duchem ognistego flamenco, poprzez muzykę i taniec przekazują na koncertach niesamowitą dawkę polsko-hiszpańskiej energii. Bogaty repertuar zespołu stanowią współczesne wariacje na temat tradycyjnych form flamenco, własne kompozycje oraz utwory flamenco nuevo, w których można usłyszeć wpływy muzyki arabskiej, jazzu i polskiego folku.

 

W swoim najnowszym projekcie "Flamenco ze słowiańską duszą", jako jedyny zespół w Polsce, MADRUGADA łączy flamenco z polską muzyką ludową. Artyści sięgają po  polskie pieśni ludowe i reinterpretują je. Odnajdują podobieństwa w ich charakterze, brzmieniu i treści do tradycyjnych palo flamenco. Za trafną fuzję kulturową zespół otrzymał wyróżnienie na festiwalu Mikołajki Folkowe 2017 w konkursie Scena Otwarta.

 

Inspiracji artystom dostarczają podróże do Hiszpanii, gdzie doskonalą swoje umiejętności pod okiem największych mistrzów gatunku, a także do Afryki i na Kubę, skąd przywożą prawdziwie gorące rytmy. Koncert zespołu to także uczta dla oka. Tancerki w barwnych, oryginalnych strojach opowiadają ruchem historie o miłości, namiętności, tęsknocie, radości i smutku. Szczery, emocjonalny przekaz utworów oraz zróżnicowanie repertuaru zabierają widzów w niezapomnianą podróż do krainy duende.

Wiktoria Kwiatkowska – śpiew, palmas

 

Wokalistka realizująca się w różnorodnych stylistykach muzycznych, od latin jazzu, przez muzykę rozrywkową, etniczną po world music. Artystka szukająca inspiracji nie tylko w muzyce ale także w sztukach plastycznych, od 2014 roku absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zainteresowanie muzyką latynoamerykańską pojawiło się już w szkole muzycznej w klasie gitary klasycznej a kontynuowane było - w Szkole Tańca Flamenco Triana w Warszawie. Brała udział w cyklicznych warsztatach flamenco ze śpiewakami z Hiszpanii (Paco Contreras, Gloria Palos, Carmen Fernandez) organizowanych przez szkołę oraz Artura El Polaco Muszyńskiego. Flamenco uczyła się warsztatowo także u Magdy Navarrete.

Wokalnie rozwijała się u wielu nauczycieli śpiewu. Początkowo w chórze Państwowej Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego pod kierunkiem Haliny Puto a  także w Autorskiej Szkole Musicalowej Teatru Roma w Warszawie. Następnie głos kształciła pod okiem klasycznych śpiewaczek operowych: Hanny Krajewskiej i Ewy Ignatowicz oraz trenerek wokalnych (Agaty Wardy, Magdy Navarrete, Moniki Łada-Bieńkowskiej) w Warszawie. Przez ponad rok kształciła się za granicą u znakomitych muzyków jazzowych w Budapeszcie; latin jazz- Elsa Valle (Kuba), jazz- Winand Gabor (Węgry). Brała udział w licznych warsztatach obejmujących różnorodne stylistyki muzyczne, w Polsce i za granicą (min. International Vocal Camp org. przez Warsaw Vocal Studio, Tóth Victor jazz workshop, Urbanator Days, Intensive Vocal Weekends org. przez Warsaw Vocal Studio, Warsztaty śpiewacze Wniebogłosy Wmiastogłosy organizowane przez Oberrok (prowadzone przez Agatę Herz). W ostatnim czasie inspiruje ją także polska muzyka ludowa czego dowodem jest współpraca z polskim zespołem Żywiołak. Współtworzy zespół Madrugada i swój autorski projekt Makagigi. Gościnnie występuje z projektem afrokubańskim Viaje al tambor i Bajkonur- grającym bossanova i jazz. Śpiewa po polsku, angielsku, hiszpańsku, portugalsku oraz w niektórych dialektach afrykańskich. Komponuje i pisze teksty piosenek.

Iwona Skrzos – gitara, taniec

 

Gitarzystka i tancerka. Swoją podróż po świecie flamenco rozpoczęła w 2002 r. w Studio Flamenco w Warszawie. Taneczną pasję doskonaliła także biorąc udział w licznych warsztatach w kraju i za granicą pod kierunkiem takich osobistości sceny tanecznej jak m.in. Conte De Lojo i La Lupi. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie gitary klasycznej. Kunszt gitarowy kształciła ponadto na warsztatach u wielu wspaniałych gitarzystów m.in. Jorge Cardoso, Carlo Marchione i Ruben Diaz. Obecnie sama prowadzi zajęcia gry na gitarze w Szkole Muzycznej I st. w Piasecznie oraz audycje i warsztaty muzyczne w Domach Kultury. Współpracuje z Academią De La Lengua, Studio Flamenco oraz Szkołą Tańca Grace. Od wielu lat koncertuje indywidualnie i zespołowo. Na stałe związana z zespołami DuoDestino i Madrugada.

Maciej Wieżyński - gitara

Prawdziwe fundamenty muzyczne dała mu nauka u Jerzego Nalepki i Jakuba Niedoborka. Oprócz indywidualizmu, Maćka cechuje również poczucie humoru, któremu dał upust współtworząc w latach 2000-2005 kabaret „Dobramy” gdzie był autorem muzyki do piosenek Jakuba Strzeleckiego. W 2007 roku jego aranżacja piosenki Jacka Kaczmarskiego zapewniła mu Dyplom Ministra Kultury i Sztuki przyznanym w czasie festiwalu Nadzieja w Kołobrzegu. Jest autorem muzyki do spektaklów „Teatru Pierwszego Kontaktu” działającego w Lublinie. W latach 2008-2010 współprowadził z Janem Kondrakiem „Klub Dobrej Piosenki”, działający przy Chatce Żaka w Lubline, w projekcie był odpowiedzialny za pisanie piosenek oraz aranżację muzyki dla wykonawców. Od 2012 współpracuje z chórem Kairos jako instrumentalista. Autor i wykonawca muzyki w spektaklu Notre-Dame De Paris Extra, polsko - francuskiego przedsięwzięcia Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej oraz Sosany Marcelino, znanej francuskiej tancerki i performerki. Obecnie na stałe gra w zespołach Mithraz i Madrugada.

Kamila Olesińska – taniec, śpiew, palmas

 

Od chwili kiedy zobaczyła film „Krwawe gody” C. Saury wiedziała, że znalazła swój środek wyrazu. Jest tancerką ciągle poszukującą nowych form wypowiedzi poprzez flamenco i budującą swoje choreografie jak opowieści. Naukę tańca rozpoczęła ponad dziesięć lat temu w Studio Flamenco. Kształciła się ponadto u wielu znamienitych tancerzy hiszpańskich takich jak m.in. La Lupi, Andres Peña, Angel Atienza, Manuel Betanzos, biorąc udział w licznych warsztatach w kraju i w Hiszpanii. Od ośmiu lat dzieli się swoją pasją jako instruktorka tańca w Studio Flamenco. Przez wiele lat prowadziła także zajęcia w Studio Tańców Orientalnych i Flamenco M. Matuszewskiej. Współpracowała również z działającym przy nim Teatrem Tańca Nie Tylko Flamenco. Na swoim koncie ma liczne występy solowe oraz z zespołami Nieformalna Compañía Flamenca, Duende Libre czy Saca Veneno, a obecnie Madrugada, jak również udział w spektaklach muzycznych "Carmen Concierto", oraz "Opowieść o kobiecie, która tańczyła".

NIK_9772s_edited.jpg

Anika Kamińska – cajon, palmas, perkusionalia

 

Muzykantka i tancerka od lat młodzieńczych zafascynowana muzycznymi przejawami folkloru

i ogólnie pojętą world music. Z wykształcenia archeolog, jednak miłość do muzyki okazała się być silniejszą od pasji do poszukiwania zabytków w ziemi

i pod wodą. Specjalizuje się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata oraz tradycyjnym tańcu zachodnio-afrykańskim. Flamenco zaczęła grać w 2010 roku. Od tamtej pory doskonali swoje umiejętności gry na typowym dla gatunku instrumencie perkusyjnym cajon.  Oprócz grania w  Madrugadzie, Anika gra i tańczy w zespole Moribaya. Prowadzi grupy warsztatowe gry na djembe oraz jedyne w Polsce stałe zajęcia z gry na cajon w szkole Klick& Drum. Anika angażuje się w działalność na rzecz promowania etnicznej kultury Afryki Zachodniej w Polsce. Była współorganizatorem dwóch ostatnich edycji Around The Rhythm Festival. Spełnia się też jako tancerka tradycyjnych tańców zachodnio-afrykańśkich. Prowadziła warsztaty tego tańca na wielu festiwalach, między innymi na jednym z największych trans-tribal festiwali w Europie - O.Z.O.R.A. Festival na Węgrzech. Na swoim koncie ma współpracę z zespołami Viaje Al Tambor (tradycyjne rytmy afrokubańskie), Ces’t Ca’ (formacja taneczna tradycyjnego tańca afryki zachodniej), Balkan Sevdah, SalsHall Ortodox Afryka (muzyka i taniec zachodnio-afrykański).

Piotr Łabanow

Artysta multinstrumentalista. Gra na

basie. Jak sam wspomina nie lubi o sobie pisać więc szanujemy jego decyzję.

Piotr Ł.jpg
Snapseed.jpeg

Wojciech Jankowski - flet poprzeczny, flet prosty

 

Absolwent Politechniki Warszawskiej, na co dzień muzyk, audiofil, meloman, saksofonista i flecista, gra również na instrumentach perkusyjnych. W latach wczesnej młodości grał w zespołach jazzowych, undergroundowych i rockowych. Po dłuższej przerwie, związanej z "karierą sportową" powrócił do grania zmobilizowany przez znajomych muzyków.

Ulubioną formą muzykowania jest refleksyjne mieszanie różnych stylów muzycznych, wszystkiego co się mieści w szeroko pojętej formule jazz-rock, world music, etno music. Brał udział w wielu projektach muzycznych, jest taż założycielem i muzykiem formacji „Jazz Explorers”.

bottom of page